Imprimă această pagină

Ambasadorul Japoniei, vizită în Harghita Recomandat

Petrica_Adelin Marți, 23 Iunie 2026 0

Cu prilejul Via Transilvanica Days 2026, eveniment desfășurat la Praid, în județul Harghita, E.S. Dl. Katae Takashi, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Japoniei în România, a participat la eveniment alături de trei reprezentanți ai Traseului de Coastă Michinoku din Japonia, traseu înfrățit cu Via Transilvanica, precum și de doamna Chiyo Hagiwara, ambasador al bunăvoinței Via Transilvanica.

În cadrul programului, E.S. Dl. Ambasador Katae Takashi a parcurs, alături de reprezentanții Via Transilvanica, un traseu de aproximativ 7 kilometri între Sovata și Praid. De asemenea, a participat la concertul susținut de doamna Chiyo Hagiwara la instrumentul Senzon-shō, alcătuit din mai multe boluri cântătoare, și a avut un schimb de opinii cu președintele Consiliului Județean Harghita, Bíró Barna-Botond, și cu primarul comunei Praid, Nyágrus László, privind cooperarea și dezvoltarea relațiilor dintre comunitățile implicate în proiect.

Vizita E.S. Dlui Ambasador a avut drept scop consolidarea parteneriatului dintre cele două trasee turistice și susținerea inițiativelor care promovează schimbul de experiență, dezvoltarea durabilă și valorificarea patrimoniului natural și cultural în beneficiul comunităților locale.

Evaluaţi acest articol
(0 voturi)